ukraińskie pierożki
Dania bezmięsne | Dania mięsne | Pozostałe

Smażone ukraińskie pierożki

18 lipca 2022

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Polskie Młyny.

Dzisiaj zapraszam na wyjątkowe danie. Danie, które jak spróbowałam po prostu pokochałam. te smażone pierożki ukraińskie rozpływają się w ustach. Możemy je zrobić z praktycznie dowolnym nadzieniem zarówno wegetariańskim jak i mięsnym. Wobec tych smażonych pierożków nie da się przejść obojętnie. Są pyszne zarówno na ciepło jak i na zimno, solo z barszczem czy z sosami. Najlepiej nasmażyć ich całą górę i cieszyć się ich smakiem kilka dni. I wiecie co jest najlepsze? Są banalnie proste do wykonania i robi się je naprawdę szybko, szczególnie jeśli wcześniej przygotujecie sobie ulubiony farsz albo po prostu jako farszu użyjecie ugotowanych ziemniaków. Mimo, że to ciasto drożdżowe, nie musi wyrastać.

Nasza rodzina gościła ponad dwa miesiące uchodźców z Ukrainy i właśnie od jednej z pań – Wali mam ten przepis. Wala robi smażone pierożki u siebie dość często i to prawdziwy stos pierożkowy, bo znikają w mgnieniu oka. Zwykle z duszoną słodką kapustą z dodatkiem marchwi i przecieru pomidorowego – smakują prawie jak gołąbki. Robi też je z ziemniakami. Nie z nadzieniem jak z ruskich pierogów czyli ziemniaki, ser i cebulka, ale właśnie z samymi ziemniakami, ugotowanymi z solą i utłuczonymi, czasem z dodatkiem koperku do tego. Wala mówiła, że pyszne też są ze słodkim nadzieniem, ale takiej wersji nie próbowałam.

Ja robiłam te pierożki już kilkukrotnie z mięsem, kapustą i grzybami, z nadzieniem ruskim…Naprawdę z każdym smakują doskonale. W zasadzie to po spróbowaniu, od razu cisną się do głowy różne nadzienia jakich możemy użyć, mój typ to koniecznie z kapustą i grzybami i do tego pyszny czerwony barszczyk – idealne na wigilijny stół.

I te pierożki, nie mają wiele wspólnego ze znanymi „naszymi” pierogami. Są smażone, robione z ciasta drożdżowego i po prostu pyszne.

Zdradzę wam sekret, że Wala z tego samego przepisu na ciasto robi warenki/wareniki – czyli właśnie gotowane pierogi i uwaga – pizzę! Jednak mi najbardziej smakują smażone pierożki.

Do wykonania pierożków użyłam mąki Szymanowskiej z Polskich Młynów U nas często gości ta mąka, znana chyba w każdym domu. Jeszcze jako dziecko (dawno, dawno temu), moja mama używała właśnie tej konkretnie mąki, wtedy jeszcze w różowym opakowaniu do każdego ciasta czy też placków lub pierogów. U nas w domu, mąka Szymanowska jest po prostu synonimem dobrej mąki.

Co do samego przepisu, to ciasto wychodzi dość lepkie, jednak po wyłożeniu na stolnicę posypaną lekko mąką i kilkukrotnym zagnieceniu, ciasto ma już świetną strukturę i nie lepi się tak. Wala mówiła, że najwygodniej zaczynać ciasto wyrabiać w misce i potem przenieść się na stolnicę. Za mnie całą pracę robi robot, więc bez większej różnicy w moim wypadku.

Jeśli lubicie w czasie jedzenia poczuć i farsz i ciasto, to wałkujecie placuszki grubiej. Jeśli wolicie cieszyć się większą ilością nadzienia, wałkujecie je cienko, jak na nasze pierogi.

Podaję przepis na wersję uniwersalną, jaki podała mi Wala, jednak weźcie pod uwagę, że każda mąką zbiera inną ilość wody, dlatego możecie potrzebować mąki ciut więcej, jeśli ciasto nadal będzie lepkie.

Jeszcze trochę o sposobie lepienia pierożków. Z ciasta odrywamy kulki nieco większe niż orzech włoski. Oczywiście, jeśli chcemy duże pierożki – Wala mówiła, że u nich są one nawet wielkości dłoni, to zróbcie kulki nawet wielkości mandarynki. Kulki wałkujemy na placuszki

nakładamy farsz i zlepiamy. Następnie dłonią rozpłaszczamy taki pierożek w miejscu lepienia, żeby było ono na środku.

Ukraińskie smażone pierożki

Pyszne, rozpływające się w ustach smażone pierożki
Danie: Main Course
Kuchnia: ukrainian
Keyword: pierogi, pierożki, ukraińskie pierozki

Składniki

  • 2 szkl. mąki + trochę do podsypania na stolnicy+ 1 łyżka do rozczynu
  • 0,5 szkl. ciepłej wody
  • 0,5 szkl. wrzącej wody
  • 20 gr świeżych drożdży
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 2 łyżki oleju
  • 0,5 łyżeczki cukru
  • olej do smażenia
  • dowolny farsz

Wykonanie

  • Z ciepłej wody, cukru i łyżki mąki oraz drożdży zrobić rozczyn – odstawić na ok. 15 min aż pojawi się piana
  • Do miski wsypać mąkę, sól,wymieszać
  • Jak rozczyn będzie gotowy, do mąki dodać wrzącą wodę, mieszamy łyżką zawartość miski
  • Po chwili dodajemy rozczyn i zarabiamy ciasto. Ciasto będzie się lepić
  • Wykładamy ciasto na stolnicę posypaną mąką i zagniatamy kilka razy. Ciasto stanie się elastyczne i nie będzie się już tak lepić.
  • Urywamy kulki z ciasta i wałkujemy je na placuszki.
  • Na placuszek kładziemy farsz i zlepiamy pierożki
  • Każdy pierożek rozpłaszczamy dłonią tak, aby miejsce zlepienia znalazło się na środku pierożka
  • Smażymy na złoty kolor z obu stron. Odsączamy na ręczniku papierowym.

Only registered users can comment.

    1. olej dodajemy albo tuż przed gorącą wodą lub tuż po niej. Ciasto wychodzi kleiste, ale po wyłożeniu na posypaną mąką stolnicę i kilkukrotnym zagnieceniu, nie powinno być aż tak kleiste. Prawda taka, że wszystko zależy od mąki, więc jeśli ciasto nadal jest bardzo kleiste, to można spokojnie dodać kilka łyżek mąki i zagnieść ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating