Ocet jabłkowy jakiś czas temu stał się niezwykle sławny, dzięki panu, który pijąc wodę z octem schudł kilkadziesiąt kilogramów.
Udowodniono oczywiście, że ocet jabłkowy ma właściwości odchudzające, ale posiada ich zdecydowanie więcej, warto więc włączyć go do swojej diety, szczególnie taki, robiony w domu.
Często latem dostajemy od znajomych kilogramy jabłek, z którymi już w sumie nie wiadomo co robić, bo ile słoików smażonych jabłek można zrobić? Z kolei jesienią, pieczemy ciasta z jabłkami, produkując masę jabłkowych odpadków. Idealnie na takie sytuacje sprawdza się ocet jabłkowy. Możemy robić go z całych jabłek, pokrojonych na mniejsze części, jak również z obierków, jakie mamy przy prażonych jabłkach czy szarlotkach. Czyli jest to idealny sposób na zagospodarowanie odpadków, które dadzą nam pyszny a przede wszystkim zdrowy ocet jabłkowy.
Ocet możemy pić z wodą, ma delikatniejszy smak niż ten kupny. Możemy dodawać go do różnych dań, przetworów, sosów. Ma też charakterystyczny wygląd, dalece różny od tego kupnego.
Jeśli nie macie nawyku czytania etykiet, to czym zaskakują nas sklepowe etykietki jeśli chodzi o ocet jabłkowy? Ano znajdziemy często w occie – ocet jabłkowy, przeciwutleniacz, pirosiarczyn sodu – cokolwiek to jest, dobrze nie brzmi. W naszym occie mamy tylko naturalne składniki i naturalnie przeprowadzony proces fermentacji.
Domowy ocet jabłkowy ma na pewno tą przewagę nad spirytusowym octem, że jest zdrowy i nie uderza aż tak, w nasze kubki smakowe.
Ważne, żeby jabłka zalewane wodą były cały czas pod powierzchnią. Jeśli jabłka będą ponad wodą, zaczną nam pleśnieć i ocet nie ma szans wtedy się udać. Z tego względu lepiej robić ocet w szerokim słoju, gdzie można jabłka z góry czymś obciążyć, aby nie wystawały nad powierzchnię wody.
Domowy ocet ma charakterystyczny osad na dnie. Nie ma go na zdjęciu, bo został specjalnie przelany na sesję foto ze słoika do karafki 😉 Taki osad świadczy tylko dobrze o naszym occie, więc się nim nie przejmujemy.
Składniki
- Równa ilość jabłek i wody
- 2 łyżki miodu na każde 2 kg jabłek
Instrukcje
- Jabłka myjemy i kroimy na mniejsze kawałki - ćwiartki, ósemki
- Usuwamy ogonki!
- Wodę zagotowujemy i studzimy.
- Jak woda będzie ciepła, ale nie gorąca ( max 40 stopni), dodajemy miód i mieszamy do rozpuszczenia.
- Zalewamy wodą jabłka pilnując, aby znalazły się pod powierzchnią wody.
- Odstawiamy na ok 4 tyg. i codziennie mieszamy drewnianą łyżką.
- Ocet jest gotowy, kiedy przestanie się pienić.
- Odcedzamy przez gazę i zlewamy do butelek.