Quinoa, bardziej swojska nazwa komosa ryżowa ale zwana również bywa ryżem peruwiańskim. To kasza, która jeszcze jest stosunkowo mało znana w Polsce. Ja, ogólnie jestem za stosowaniem nazw polskich, więc mówmy o niej komosa lub komosa ryżowa, bo właśnie z tej rośliny kasza ta powstaje. Często bywa tak, że naczytałyśmy się o jej wspaniałych właściwościach, kupiłyśmy i..no właśnie co dalej. Jak komosę ugotować, z czym ją jeść ? Zwykle kończy się tak, że stoi ona zapomniana gdzieś w kuchennej szafce.
Quinoa, to po prostu odmiana kaszy. Taka sama jak kasza jaglana, jęczmienna czy gryczana. Poniżej wrzucam przepis na podstawowe gotowanie tej kaszy. Jednak jest ona na tyle wdzięcznym produktem, że nie musicie zastępować nią w diecie jedynie kasz, makaronów czy ryżu.
Doskonale sprawdzi się jako baza ciastek, deserów, zup czy sałatek a nawet kotletów. Eksperymentujcie i dzielcie się swoimi przepisami na komosę.
Dlaczego warto jeść quinoa (komosę)?
Ponieważ jest bogatym źródłem błonnika, białka i kwasów tłuszczowych w tym omega-6. Co ciekawe, kasza ta zawiera w sobie więcej wapnia niż mleko, jednocześnie jest on lepiej przyswajalny niż wapń pochodzący z mleka. Warto więc przemycać komosę naszym dzieciom pod różnymi postaciami. co jeszcze przemawia na korzyść komosy? Duża liczba flawonoidów. Flawonoidy to związki, które m.in oczyszczają nasz organizm z wolnych rodników, odpowiedzialnych za powstawanie raka czy starzenie się skóry, działają przeciwzapalnie czy poprawiają stan naczyń krwionośnych. Nie zawiera glutenu, jeśli więc nie jesz glutenu i tak możesz spokojnie sięgać po tą kaszę.
Kolejną zaletą komosy, jest jej niski indeks glikemiczny. Nie powoduje skoków poziomu cukru we krwi, polecana jest więc szczególnie osobom chorym na cukrzycę i kobietom w ciąży borykającym się z cukrzycą ciążową.
Komosę czyli quinoa kupicie w każdym sklepie ze zdrową żywnością – to informacja szczególnie dla panów, bo kilku kolegów męża pytało się gdzie kupić np chia. Czyli drodzy panowie, szukamy najbliższego sklepu ze zdrową żywnością, który mam nadzieję, będzie od tej pory przez Was częściej odwiedzany 😉
Komosa jest pyszna, banalnie prosta do przygotowania. Do tego wychodzi idealnie sypka 😉
Uwagi
Jak będziemy wyłączać garnek z kaszą po 4 min, na powierzchni będzie spora ilość wody. Nie przejmujemy się tym, bo woda będzie wchłonięta przez kaszę.
Składniki
- 1 szkl. komosy
- 2 niepłne szkl. wody
- szczypta soli
Instrukcje
- Komosę przed gotowaniem przepłukujemy gorącą wodą.
- Wrzucamy na wrzątek.
- Gotujemy komosę w osolonej wodzie, ok 4 minuty od zawrzenia.
- Garnek przykrywamy pokrywką i dajemy kaszy "dojść"