Dania mięsne | Dania z kaszą

Sójka mazowiecka – pieczone pierogi z kaszą jaglaną, grzybami i kapustą

12 października 2016
Jump to recipe

Na te pieczone pierogi z kaszą natrafiłam w czasie  lektury książki ” Polska kuchnia regionalna”, której recenzja wkrótce na blogu 😉  Po prawdzie, jestem z Mazowsza, uwielbiam pierogi, ale nigdy wcześniej takich a raczej z takim nadzieniem – nie jadłam.

Jako, że moja ciekawość była duża, pozostawało samej zrobić te pierogi, już jako mieszkanka Małopolski 😉

Pierogi smakują doskonale, szczególnie z sosem lub sosem czosnkowym.  Polecam je jeść na drugi dzień, ciasto smakuje zdecydowanie lepiej jak i farsz się dobrze przegryzie.

Ponieważ szykując ten wpis, poszukałam o sójce trochę informacji w internecie, dowiedziałam się, że tradycyjna sójka mazowiecka ma charakterystyczną falbankę na łączeniu brzegów. Niestety, we wspomnianej książce brak takiej informacji, więc przepis ze zdjęciami jest do powtórki 😉

sójka mazowiecka

Przyznam, że w pierogach nie jadłam jeszcze kaszy jaglanej, dlatego byłam ciekawa smaku. Farsz jest wyrazisty. Albo go pokochacie, albo nie będzie Wam smakował i kropka 🙂

Jak wyczytałam w internecie, danie to zwano do połowy XX w, po prostu „pierogami”, dopiero potem zaczęto nazywać sójką mazowiecką. A tego typu pierogi są znane w całej Polsce, jednak różnią się zdecydowanie nadzieniem, a występują pod nazwami jak : kasioki, sujki, kapuścioki. Ogólnie, pierogi kiedyś robiono zwykle z okazji jakiś świąt. Literatura donosi, że te podawane były w okolicach Święta Trzech Króli.

sojka3

Przepis pochodzi z książki „Polska kuchnia regionalna – Smak tradycji”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *