Zupy

Żurek vs barszcz biały, czyli co jemy w Wielkanoc + przepis

22 marca 2016
Jump to recipe

barszcz bialy

Przed nami wkrótce Wielkanoc. Czymże byłaby Wielkanoc bez tradycyjnego żurku lub barszczu białego. No właśnie, ale czym się oba różnią między sobą? Jeśli pójdziemy do jakiejś restauracji/gospody, raczej nie natkniemy się w niej na barszcz biały. Podobnie w książkach kulinarnych, tutaj królują również przepisy na żury i żurki. Skąd się wziął barszcz biały?

Nazwa żur, żurek funkcjonuje na terenie Polski od ok. XVw i przywędrowała do nas z Niemiec. Sama nazwa, wzięła się od niemieckiego słowa sauer, czyli kwaśny, zakwaszony. No właśnie, doszliśmy tutaj do sedna sprawy, bo żury i żurki to zupy robione na zakwasie z mąki zwykle żytniej lub owsianej. Ale np na lubelszczyźnie, zakwas robi się na mące gryczanej a spotkałam się i z takim robionym na płatkach owsianych.

Obojętne czy żurek czy żur, zupa powinna być treściwa, lekko ostra w smaku i lekko kwaskowa. Sam skład zupy może się nam znacząco różnić w zależności od regionu Polski. W niektórych częściach Polski znajdziemy w nim grzyby, ziemniaki,  skwarki i oczywiście kiełbasa – wędzona lub biała. Obowiązkowo żur musi być doprawiony dużą ilością majeranku, czosnkiem i powinien być serwowany z  jajkiem. W Małopolsce do żuru podaje się pokruszony ser biały lub tzw. placanki – placki z sera białego z dodatkiem jajek, suszone w piekarniku. U mnie w domu jadło się żurek z tłuczonymi ziemniakami ze skwarkami na osobnym talerzu. Ziemniaki możemy dodać w trakcie gotowania pokrojone w kostkę, lub też utłuczone albo w mundurkach.

Czym różni się żur od żurku? Jedni twierdza, że żurek robiony jest na zakwasie z mąki pszennej. Ja bym jednak tutaj bardziej obstawała nad konsystencją zupy. Żurek jest lżejszy, częściej też w nim znajdziemy ziemniaki i włoszczyznę. Żur to bardzo gęsta zupa, często zaprawiana dodatkowo mąką, do której obowiązkowo serwuje się chleb.

Dochodzimy tutaj również do tematu barszczu białego. Co to takiego jest? Jak podają mądre słowniki, barszcz to zupa powstała na zakwasie z warzyw (kapusta, ogórki, buraki). I tak np mamy barszcz czerwony. Barszcz biały, robiony jest na wywarze często tylko z włoszczyzny, a na koniec zakwaszamy go właśnie  kwasem z ogórków lub kapusty, podczas gdy żur gotujemy na wywarze z wędzonki . Jest jeszcze jedna teoria, że barszcz biały robi się na zakwasie z mąki pszennej, przez co jego smak jest delikatniejszy. Tylko co na to ta teoria, jeśli zakwas zrobimy pół na pół pszenno żytni? 😉 Ja więc zostaję przy tj pierwszej teorii.

A jak w Waszych domach przygotowuje się tą zupę?

W takim razie bez wahania mogę Was zaprosić na przepis na żurek Wielkanocny;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *