Przyszła wiekopomna chwila, kiedy szuflady mojej zamrażarki odmawiały już przyjmowania kolejnej porcji mrożonek, a i szuflady z zapasami nie domykały się. Czas przyciąć zakupy i skupić się na wykorzystywaniu poczynionych zapasów. Na pierwszy rzut poszła mrożona dynia i czerwona soczewica. Do tego dorzuciłam kilka ziemniaków, cebulę, czosnek i mrożoną włoszczyznę, kilka przypraw i wioooo. Potem pozostawało już tylko czekać.
Proste, aromatyczne i sycące danie. Możecie jeść z chlebem, grzankami lub samą. Możecie zupę z soczewicy zblendować na gładki, gęsty krem lub też tak jak ja pozostawić warzywa w kawałkach.
Nie wiem jak wy, ale jesienią i zimą naprawdę lubimy zupy. I brak czasu nie jest wymówką do przygotowania domowej zupy. W ostateczności wystarczy mrożonka, którą wrzucamy do garnka i dodajemy makaron, kaszę czy ziemniaki. Jeśli mamy bulion, to już wogóle poezja.
Zawsze, jeśli gotujecie rosół, warto zamrozić resztkę rosołu w foremkach lub woreczkach na lód. A jeśli nie macie ochoty już na daną zupę, to również ją możecie zamrozić i wtedy kiedy dopadnie was wilczy głód, albo mega leń, po prostu wyciągacie mrożoną zupę. Jak zamrażać zupę? Ja wykorzystuję do tego połówki plastikowych butelek. Obcinam butelkę i wlewam do niej zupę. Nic się nie marnuje i nic się nie rozlewa.
Jeśli chcecie trochę eksperymentować, możecie dorzucić ostrą paryczkę do zupy a smak dodatkowo wzbogacić 2-3 łyżkami mleka kokosowego.
To co, gotujemy zupę?
Składniki
- 300 g mrożonej dyni
- szklanka czerwonej soczewicy
- średnia cebula
- 3 łyżki masła
- 3 średnie ziemniaki
- 300 g mrożonej włoszczyzny
- 1,5l wody lub bulionu do podlania warzyw
- 2 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe, 2 ziela angielskie, 3 ziarenka pieprzu
- sól, pieprz, szczypta słodkiej papryki, szczypta ostrej papryki
Instrukcje
- Cebulę kroimy i szklimy na maśle.
- Do garnka wrzucamy pokrojoną w kostkę dynię, dorzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki, mrożoną włoszczyznę, soczewicę, listki laurowe, ziele angielskie, pieprz.
- Czosnek przeciskamy przez praskę i dodajemy do warzyw.
- Podlewamy wodą lub bulionem, przykrywamy pokrywką i gotujemy ok 30-40 min.
- Próbujemy czy wszystko jest miękkie, jeśli trzeb gotujemy jeszcze 10 min.
- Doprawiamy do smaku.
- Jeśli chcemy blendujemy zupę.