Sałatki/Surówki

Surówka z czerwonej kapusty – surówka z modrej kapusty

2 listopada 2016
Jump to recipe

Surówka z czerwonej kapusty, przyznam dość rzadko gości na naszym stole. Może za rzadko, bo przecież jest pyszna i zdrowa. Może to dlatego, że ciężko znaleźć małą główkę czerwonej kapusty? A może dlatego, że wymaga nieco większych zabiegów przy przygotowaniu, bo jest zdecydowanie bardziej sucha niż kapusta biała?

Tak czy siak, zapraszam dzisiaj na surówkę z czerwonej kapusty.

Swoją drogą na Śląsku, czerwona kapusta zwana jest modrą kapustą. Pięknie, nieprawdaż?

Ale wróćmy do czerwonej kapusty. Ponieważ nie jest tak soczysta i lekko twardawa, więc są dwie szkoły robienia surówki. Jedna to sparzenie kapusty a druga to użycie kapusty w surowej postaci.

Dzisiaj surówka z blanszowanej/sparzonej lub podgotowanej kapusty. Po wyłożeniu kapusty na sito, trzeba pamiętać, aby skropić ją sokiem z cytryny, dzięki czemu nie straci swojego koloru. W przepisie polałam kapustę olejem, ale jeśli chcecie konkretniejszego smaku i możecie sobie na to pozwolić (dieta;)) to użyjcie majonezu. nie ukrywam, że z majonezem surówka jest jeszcze lepsza.

surówka z czerwonej kapusty

Do surówki użyłam podstawy czyli jabłka i cebuli pokrojonych w kostkę oraz kawałek świeżej papryki. Możecie użyć również papryki marynowanej, dodać ogórki kiszone czy marchewkę. Ciekawym urozmaiceniem jest dorzucenie do surówki rodzynek.

Ja kapustę szatkuję nożem, ale spotkałam się z wariantami ścierania kapusty na tarce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *