Jako dziecko, szalałam za kompotem z rabarbaru. Uwielbiałam jego niespotykany smak. Oczywiście, moje dzieciństwo to czasy, kiedy zwykła woda gazowana (Mazowszanka), była rarytasem a jeśli chodzi o kolorowe picia, to dostępny był tylko Ptyś. Swoją drogą, uwielbiałam go, ale gościł na naszych stołach głównie na święta i na okoliczność imienin rodziców 😉 W warzywniakach osiedlowych dostępna była żółta i czerwona oranżada, ale rzadko się ją piło. Dzieci w moich czasach piły kompoty, bo prawie każdy miał jakąś działkę lub znajomy rodziców miał i jakoś się przetwarzało owoce a to na kompoty a to na dżemy. Te kompoty wiśniowe o charakterystycznym smaku czy jabłkowe, które tata umiał doprawić cynamonem i goździkami jak nikt.
W takich czasach nikt nie myślał o lemoniadzie, bo skąd brać cytryny. Tym bardziej o lemoniadzie z rabarbarem;)
Dzisiaj zapraszam na lemoniadę rabarbarową, z wyraźnie wyczuwalnym rabarbarem. Rabarbar nadaje również tego pięknego kolorku lemoniadzie. Lemoniadę możemy dosłodzić miodem lub cukrem. Oczywiście, jeśli zagotujemy miód w wodzie, straci on swoje całe właściwości, warto o tym pamiętać.
Ja lubię aromatyzować napoje, dodając do nich różniaste owoce. Po kilku chwilach z plastrem pomarańczy, nawet zwykła woda smakuje jak fanta 😉 Do lemoniady dorzuciłam zatem plastry truskawki, miętę, lód i cytrynę. Jeśli chcecie nadać jej bardziej truskawkowego smaku, wystarczy do gotującego się rabarbaru dodać ok.200 g truskawek i potem całą masę przetrzeć przez sitko.
Taka lemoniada rabarbarowa doskonale „wchodzi” w upalny dzień, szczególnie jeśli przed podaniem schłodzimy ją jeszcze.
Jeśli lubisz, możesz na etapie gotowania rabarbaru, dodać szczyptę cynamonu.
Składniki
- 300 g rabarbaru (u mnie 4 łodygi)
- 75 g cukru
- łyżka cukru waniliowego
- 1l wody
- ok 2/3-1 szkl. soku z cytryny
- kostki lodu
- plastry cytryny i truskawek do przybrania
- gałązki mięty
Instrukcje
- Rabarbar zagotowujemy z wodą i cukrem.
- Gotujemy ok 10 min.
- Odstawiamy do ostygnięcia.
- Przelewamy całość przez sito i przecieramy łyżką rabarbar.
- Dodajemy sok z cytryny.
- Próbujemy.
- Jeśli lemoniada jest zbyt kwaśna, możemy ją dosłodzić.
- Przelewamy do dzbanka/karafki, Dekorujemy owocami, miętą i kostkami lodu.