Jeśli tego nie zrobiliście, to już najwyższa pora nastawiać zakwas z buraków na wigilijny barszcz czerwony. Barszcz zrobiony na zakwasie ma głęboki, niepowtarzalny smak i aromat. Czuć w nim doskonale i czosnek i cebulkę i przyprawy.
Taki zakwas to również samo zdrowie. Zawiera wiele minerałów w tym: potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, kwas foliowy, witamina C oraz witaminy z grupy B. Świetny w anemii, odbudowuję florę bakteryjną jelit, wzmacnia odporność, pomaga unormować ciśnienie krwi…i wiele więcej.
Taki zakwas możemy użyc do zrobienia barszczu, albo pić go codziennie po 0,5 – 1 szkl. Zakwas możemy odcedzić i przechowywać w zamykanych szklanych butelkach. A użyte do zrobienia zakwasu buraczki, możemy z powodzeniem wykorzystać do sałatki(wystarczy zestrzeć na tarce, dodać np cebulkę i ogórka) lub też do zupy.
Zakwas z buraków jest naprawdę prosty do wykonania i niewiele trzeba aby go zrobić. Wystarczą buraki, woda, sól, cebula, czosnek i przyprawy a do tego naczynie szklane lub kamionkowe. Do zakwasu można dodać prawdziwy chleb (też robiony na zakwasie) lub kilka łyżek soku z ogórków. Taki dodatek przyspieszy nam powstawanie zakwasu.
Zakwas jest gotowy po 7-10 dniach. Codziennie warto usunąć zbierająca się na nim piankę i delikatnie zamieszać najlepiej drewnianą łyżką.
Składniki
- 5-6 sporych buraków
- 6 ząbków czosnku obranych i przekrojonych
- 6 ziarenek ziela angielskiego
- 6 listków laurowych
- 1,5 l wody
- 1,5 łyżki soli
- 1 cebula
- kromka prawdziwego razowego chleba na zakwasie (opcjonalnie)
Instrukcje
- Buraki myjemy, cienko obieramy i kroimy w grube plastry.
- Czosnek i cebulę obieramy i kroimy.
- Dodajemy do buraków.
- Dodajemy przyprawy
- Wodę zagotowujemy z solą, czekamy aż wystygnie i zalewamy nią buraki.
- Jeśli decydujemy się na dodatek chleba, kładziemy go na wierzch
Najprostszy to buraki, czosnek i woda z solą. Chleb może spowodować pleśń i zakwas trzeba wylać.
Zamiast cebuli lepiej dać marchewkę.
Można ją później schrupać
I bez tych przypraw jest doskonały.
Plasterki też można zjadać☺