Czasem mam ochotę na proste placki. Tak było i tym razem, dlatego sięgnęłam po przepis na ucierane ciasto z owocami. No dobrze, miłe urozmaicenie w tym cieście wprowadza nutka cytrynowa, która nie jest bez znaczenia i czyni ten placek z jagodami wybitnym 😉 Owoce w zasadzie możecie dać dowolne, pewnie sprawdzą się tutaj doskonale nawet brzoskwinie.
Przepis zaczerpnięty stąd. Ja zrobiłam miks owoców – połączenie jagód (zwanych w Krakowie borówkami lub borówkami leśnymi) z borówką amerykańską. Co mogę powiedzieć o cieście… nie jest suche, jak często ciasta ucierane. To bez wątpienia jedno z najszybciej znikających ciast w naszym domu 😉
Nie wiem dlaczego, ale mam duży sentyment do słowa „placek”. W zasadzie może być placek drożdżowy, placek z owocami. Brzmi jakoś bardziej swojsko niż ciasto drożdżowe czy ciasto z owocami. Swoją drogą, u mnie w domu nie mówiło się nigdy „placek”, tylko zawsze występowało „ciasto”. A placek to taki właśnie bardziej swojski, bardziej spod strzechy, bardziej od serca, bardziej pachnący a mniej z cukierni, mniej przemysłowy… Może?
Obojętnie czy pieczecie placki czy ciasta…Bardzo polecam Wam jego zrobienie, bo to zwykły ucierany placek. Bez filozofii. Składniki w temperaturze pokojowej, mikser i wspaniały efekt. U nas jak to u nas… Mąż wcina go z mlekiem 😉 Rodzice pewnie z kawą… Ja niestety z powodu cukrzycy ciążowej muszę zadowolić się niezwykle szczątkowym kawałkiem, czego bardzo żałuję.
W zasadzie mimo mojej ciążowej cukrzycy, to ciężko mi jest przeżyć jakiś weekend bez pieczenia ciast lub ciastek. No bo jak to… Co zaserwować mężowi czy gościom w weekend? I dom, bez tego bzyczenia miksera i potem bez aromatu pieczonego ciasta? Skąd będzie wiadomo, że to piątek. Pamiętam jak po przeprowadzce do Krakowa, wynajmowaliśmy tutaj naprawdę malutkie mieszkanko, z jeszcze bardziej mikrą kuchnią. I tak w piątek mąż wracał z pracy a na dole witał go zapach pieczonej szarlotki vel jabłecznika. Tym się chyba wyróżnia moje wyobrażenie do domu? Takim ciepłym i pachnącym ciastem. Potem oczywiście problem, kto zje taką ilość ciasta… Ale warto piec jakieś mikre blaszki? Chyba nie. I zawsze w pieczonym cieście wiemy co jemy. Niestety, często te kupowane w cukierni, choćby najlepszej, wyglądające najwspanialej, najzwyczajnie w świecie rozczarowują smakiem. A to za ciężkie, a to za tłuste, za słodkie lub inne za…Te domowe, choćby nawet niekiedy nieudane, mają swój urok.
Ale, ale…wróćmy do naszego placka z jagodami. Ciasto jest wilgotne, puszyste. Proporcje na małą blaszkę ok 20×30 cm, więc jeśli jesteście dużymi fanami ciast owocowych, warto zastanowić się nad podwojeniem składników. W smaku dobrze wyczuwalna cytrynka, w połączeniu z jagodami/borówkami daje naprawdę doskonały efekt. Ja dałam więcej owoców niż zaleca Natasha, dlatego moje ciasto jest aż ciężkie od nich. Zastąpiłam również ekstrakt waniliowy, domowym cukrem waniliowym i skrobię kukurydzianą, naszą swojską mąką ziemniaczaną.
W ogóle polecam Wam bloga Natashy, bo jest tam masa ciekawych i prostych przepisów. Sama Natasha pochodzi z Ukrainy, więc nie są to przepisy dla nas bardzo wydumane, jak niektóre przepisy amerykańskie 😉
Składniki
- 2 duże jajka
- 210 g cukru
- 220 g kwaśnej śmietany ( u mnie 18%)
- 120 ml oleju
- 2 łyżki domowego cukru waniliowego
- szczypta soli
- 260 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- skórka otarta z 1 cytryny
- sok z 1 cytryny
- 1/2 łyżki skrobi kukurydzianej (dałam mąkę ziemniaczaną)
- 450 g owoców (dałam ok. 600 g)
- Cukier puder do posypania (opcjonalnie)
Instrukcje
- Ubijamy jajka z cukrem na puszystą masę.
- Dodajemy śmietanę, cukier waniliowy, sól, mieszamy.
- Wolnym strumieniem dolewamy olej.
- W osobnym naczyniu mieszamy mąkę i proszek do pieczenia.
- Dodajemy mąkę z proszkiem do masy jajecznej porcjami.
- Przed dodaniem kolejnej porcji mąki, pilnujemy, aby poprzednia była dobrze wymieszana.
- Na koniec dodajemy skórkę z cytryny i sok (jedną łyżeczkę soku zostawiamy do owoców).
- Owoce myjemy, odsączamy.
- Dodajemy sok z cytryny i skrobię.
- Dokładnie mieszamy.
- Połowę ciasta wylewamy na blaszkę wysmarowaną tłuszczem, na dnie której kładziemy papier do pieczenia.
- Wykładamy 1/2 owoców.
- Wylewamy pozostałą część ciasta.
- Wykładamy resztę owoców.
- Pieczemy w 180 stopniach ok 50 min.