Kluski leniwe robione oczywiście z sera białego. Nie wiem czemu ktoś nazywa te kluski pierogami, bo pierogi mają nadzienie…ale nie będziemy sprzeczać się o drobiazgi;)
To danie , które kojarzy mi się z dzieciństwem. Lekkie, delikatne kluseczki, polane masłem z bułką i koniecznie posłodzone. Ja preferuję pokrojone drobno, jak kopytka, ale spotkałam się z wersją gigant, gdzie na sporym talerzu mieściły się 3 kluski.
Widziałam też wersję leniwych, ponacinanych na górze w kratkę, ale przy takiej ozdobie, to już raczej nie można nazwać ich kluskami leniwymi 😉
Jeśli lubicie nabiał, czy też kluski to na pewno zasmakujecie w kluskach leniwych. Robi się je dość prosto. Kwestia wyczucia struktury ciasta i dodania idealnej ilości mąki. Jeśli mąki dodamy za dużo, kluski będą twarde. Zbyt mała ilość mąki będzie powodować, że kluski nam się rozpadną. Brzmi strasznie? Kluski leniwe są naprawdę proste w wykonaniu.
Ciężko też podać dokładną ilość dodawanej mąki, bo będzie ona zależeć w dużej mierze od wilgotności sera białego jakiego użyjecie do zrobienia klusek.
Kluski też są dość sycące i dochodzi u nas często do aktów łakomstwa. Buzia chce jeszcze, a brzuch już niekoniecznie 😉 Kluski idealnie sprawdzą się z surówką np z marchewki i jabłka.
Uwagi
Jeśli lubicie, można wierzch posypać dodatkowo cynamonem
Składniki
- 400 gr sera białego (dałam półtłusty z kostki)
- 1 jajko
- 175-200 gr mąki pszennej
- 2 łyżeczki masła
- szczypta soli
- Bułka tarta, masło, cukier do polania i posypania
Instrukcje
- Z sera, jajka, mąki i masła zarabiamy ciasto.
- Solimy je.
- Jeśli ciasto się lepi, podsypujemy mąką.
- Ciasto powinno być zwarte.
- Dzielimy ciasto na 3 części, formujemy z nich wałeczki i tniemy je pod kątem.
- Kluseczki wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy ok 4 min.
- Masło rozpuszczamy w rondelku, dodajemy bułkę tartą
- Polewamy masłem kluski i posypujemy cukrem.
uwielbiam takie kluseczki