szybki chleb na drożdżach
Chleby i bułki | Z drożdżami

Prosty i szybki chleb mieszany na drożdżach

14 listopada 2022

Jeśli chcesz rozpocząć pieczenie chlebów w domu, a nie wiesz od jakiego przepisu zacząć, bo wszystko wydaje się zbyt skomplikowane oto on!. Przepis idealny na prosty chleb na drożdżach, do tego szybki.

Możesz wykorzystać resztki różnych mąk jakie masz w szafce, możesz upiec go z jednego rodzaju mąki. Wszystko zależy od tego na co masz ochotę lub potrzebę.

Dlaczego ten przepis na chleb jest idealny? Bo chleb z niego wychodzi po prostu naprawdę dobry i smaczny. Chleb pieczony na drożdżach często się kruszy, szczególnie jeśli użyjemy tylko mąki ciemnej, grubo mielonej i szybko przestaje być świeży. Tutaj mieszamy różne mąki (nie musicie używać aż tylu co ja, bo ja chciałam wykończyć resztki swoich mąk), jasne z ciemnymi, nawet jeśli użyjecie charakterystycznej w smaku mąki gryczanej, nie czuć jej w smaku chleba. Nie musicie hodować zakwasu, aby przez kilka dni cieszyć się smakiem domowego chleba.

Dzięki drożdżom, chleb szybciutko wyrasta. Na wyrośnięcie potrzeba zwykle 1-1,5h, w zależności od temperatury otoczenia. W przypadku zakwasu, ten czas się wydłuża kilkukrotnie.

Ja zwykle piekę ten chleb z podwójnej porcji, wtedy wychodzą dwa bochenki wielkości keksówki. Jeden chleb zamrażam, a drugi możemy spokojnie wcinać nawet 4-5 dni i nic złego się nie dzieje ze smakiem.

Możecie do środka dodać ulubione nasionka. Ja mam mieszankę ziaren do chleba – siemię, słonecznik, dynia, płatki owsiane i ona zawsze ląduje w moich chlebach. Możecie dodać wasze ulubione lub też żadne. Ja dla dzieci piekę bez ziaren, bo ich nie lubią a dla nas dodaję wspomnianą mieszankę, czasem dorzucam kminek czy czarnuszkę.

Wiadomo, że najzdrowszy chleb byłby ze 100% ciemnej mąki. Jednak chleb z takiej mąki jest dość ciężki i się bardzo kruszy. Dlatego możecie użyć dowolnej mieszanki mąk (testowane rodzaje wymienione w przepisie + mąka owsiana też była w użyciu), ale ja zawsze pilnowałam, aby 20% mąki było mąką jasną. Może być orkiszowa jasna lub pszenna. Dzięki temu chleb się nie kruszy. Nie piekłam z tego przepisu chleba jedynie z mąki żytniej, więc nie gwarantuję, że użycie tylko żytniej mąki, da wam piękny chleb.

Ja lubię jeszcze posmarować wierzch chleba oliwą przed wstawieniem do piekarnika i całość posypać ziarnami, które lekko dociskam do ciasta.

Jak przechowywać domowy chleb na drożdżach?

Ja zwykle domowy chleb owijam w czystą bawełnianą ściereczkę. Może to śmieszne, ale ściereczki nie płuczemy w płynach zmiękczających, bo potem zapach płynu przechodzi na chleb, o czym miałam okazję się przekonać.

Przepis podejrzany na jakiejś grupie facebookowej. Ja ostatnio staram się powrócić do pieczenia chleba w domu a ten przepis urzekł mnie prostotą. Raz zrobicie i będziecie go pamiętać, bez konieczności odszukiwania go w czeluściach zapisek. Ten chlebek od jakiegoś miesiąca jest naszym ulubionym.

Co prawda powinno się piec chleb w wyższej temperaturze np 220 stopni i po jakimś czasie obniżyć temperaturę do 180 stopni, jednak nawet pieczony w 180 stopniach, nie traci na smaku. Polecam piec chlebek równolegle z jakimś pysznym mięskiem, które będziecie mogli od razu użyć jako domowej wędlinki, stąd też testy z niższą temperaturą pieczenia chleba.

Z podanych proporcji wychodzi 1 bochenek wielkości keksówki.

Szybki chleb mieszany na drożdżach

Pyszny i prosty do zrobienia chleb na drożdżach z mieszanki mąk.
Czas przygotowania2 godzin 30 minuty
Czas gotowania1 godzina

Składniki

  • 500 g mąki (dałam 100 g mąki pszennej 550, 150 g mąki żytniej razowej, 150 g mąki orkiszowej typ 1850, 100g mąki gryczanej typ 750)
  • 500 ml wody
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1 łyżka soli
  • 100 g dowolnych ziaren
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 łyżki oleju

Wykonanie

  • Do połowy szklanki ciepłej wody wkruszamy drożdże, dodajemy cukier i łyżkę mąki pszennej. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 15-20 min.
  • Do miski wsypujemy mieszankę mąk, dodajemy ciepłą wodę, ziarna, olej i drożdże.
  • Wyrabiamy ciasto na chleb. Będzie gęste i kleiste.
  • Przekładamy ciasto do wysmarowanej tłuszczem keksówki i przykrywamy ściereczką. Czekamy ok 1.5 h aż chleb wyraźnie podrośnie.
  • Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni, pieczemy w tej temperaturze chleb ok 20 min, po tym czasie obniżamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze ok 30-40 min.
  • Chleb studzimy na kratce.

Only registered users can comment.

  1. Pyszny chleb wyszedł! Warto tylko dodać, czy to początkowe pół szklanki należy odlać od tych 500ml czy jest to dodatkowe pół szklanki 😉 Ja odjęłam od tych 500ml i chyba tak właśnie miało być 🙂 Dziękuję za przepis!

    1. Nie piekłam z jęczmienną ale z wieloma innymi, więc raczej wyjdzie. Może na początek proszę dać więcej pszennej, będzie mniejsze ryzyko porażki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating