Sałatki/Surówki

Surówka z marchwi z chrzanem

10 lutego 2016
Jump to recipe

surówka z marchwi z chrzanem

Surówka z marchewki w wielu odmianach kojarzy mi się z przedszkolem. Nie powiem, żeby te przedszkolne surówki były moimi ulubionymi, ale marchewka, to niezaprzeczalnie smak dzieciństwa.

Kiedyś, rodzice dbali o to, aby do każdego obiadu pojawiała się surówka, a na kanapce lądowała sałata, ogórek czy pomidor. Pamiętam jak w przedszkolu serwowano nam nawet kanapki z surówką z kapusty kiszonej z wędliną. Całkiem je lubiłam 😉 Dzisiaj, kiedy ciągle się spieszymy, mało kto pamięta o warzywnym dodatku. A przecież, warzywa powinniśmy jeść pięć razy dziennie.

O tym, że marchewka jest zdrowa, wie każdy, ale warto dzieci uczyć jedzenia warzyw i owoców od małego. Z marchewki możemy wyczarować naprawdę wiele surówek czy przystawek do tradycyjnego obiadu.

Ta surówka to trochę zapomniany już surówkowy klasyk. Surówka z marchewki z dodatkiem chrzanu bardzo jest lubiana przez mojego męża. Jako sos posłużył mi jogurt, żeby było lekkostrawnie, ale jeśli chcecie poczuć prawdziwy smak tej surówki lub jogurtu nie lubicie, użyjcie śmietany.

Jeśli macie mało słodkie marchewki, warto dodać do surówki łyżeczkę cukru lub innego słodzidła. Zamiast cukru można zetrzeć połówkę jabłka, która w naturalny sposób osłodzie nam surówkę.

Taka przystawka pasuje zarówno do dań mięsnych, kasz jak i klusek.

 

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *