Dzisiaj coś dla tych, co kochają ogórki, ale te w wersji klasycznej już się przejadły. Mnie czasem dopada leniuszek, a może braczek czasu i nie mam siły na robienie jakiejś jarzynki do obiadu. W takich chwilach wszelkie przetwory sprawdzą się idealnie. Otwieramy słoik, pachnie nam latem, przypominamy sobie jak to zbierałyśmy ogórki czy też inne owocki, albo targałyśmy je z targu. A potem szorowałyśmy i zamieniałyśmy w pyszne przetwory.
Taka sałatka z ogórków to świetny dodatek obiadowy do kasz, do mięska czy nawet na kanapki. Ogórków przyrządzonych w ten sposób, nie trzeba specjalnie przyprawiać, bo smakuje doskonale. U mnie już drugi rzut przetworów z tego przepisu.
A przepis pyszny, znaleziony w Kobiecie i Życiu. Mam zbierane latami wycinki z przepisami z różnych gazet, ale jakoś mam do nich mniejsze zaufanie niż do przepisów od znajomych czy z innych blogów. Tym razem było warto. Co prawda sałatka szwedzka wymaga ciut pracy, bo oprócz zalewy z octem, musimy przygotować słoną zalewę, która nam zmiękczy ogórki. Jednak nakład pracy wynagrodzi nam smak.
Ja dodałam ciut inne przyprawy niż z oryginalnego przepisu, ale trzymałam się proporcji zalewy.
Ogórki nadają się do jedzenia już po kilku dniach, no ale to przetwory, robione z przeznaczeniem zimowym 😉 Myślałby kto 😉
Do pasteryzacji używamy ulubionej przez siebie metody. Ja wstawiam słoiki do piekarnika w 130 stopniach na 30 min. Po wyłączeniu piekarnika pozostawiam słoiki jeszcze na 30 min. Słoiki wyjmuję z piekarnika i pozostawiam do wystygnięcia odwrócone do góry dnem.
Składniki
- 2 kg ogórków
1 sza zalewa
- 9 szkl. wody
- 1/2 szkl. soli kamiennej
2. ga zalewa
- 3 szkl. wody
- 2 szkl. cukru
- 1 szkl. octu
Do każdego słoika
- 1 liść laurowy
- 2 ziela angielskie
- 2 ziarenka pieprzu
- kilka ziaren gorczycy i kurkumy.
Instrukcje
- Ogórki myjmy i kroimy w plasterki.
- Składniki pierwszej zalewy zagotowujemy i ostudzamy.
- Jak zalewa będzie letnia, zalewamy ogórki i pozostawiamy na godzinę.
- Po godzinie ogórki odcedzamy.
- Ogórki przekładamy do wyparzonych słoików, dodajemy po zestawie przypraw do każdego słoika.
- Zagotowujemy składniki drugiej zalewy.
- Zalewamy ogórki dość ciepłą zalewą.
- Pasteryzujemy 10 min.