Pozostałe

Gotowanie bobu

1 lipca 2015

Bób jest lubiany przez większość osób. To bogate źródło błonnika, sodu witaminy A, B1 i B2. Należy pamiętać, że bób jest ciężkostrawny i ma właściwości wzdymające. Jednak czy wiesz jak właściwie wybrać świeży bób i potem go przygotować?

Wybieramy najlepszy bób

Foliowe woreczki w jakich możemy kupić na straganach bób, nie są najlepsze do jego przechowywania. W folii bób się „dusi”, robi się brązowy i kwaśnieje, szczególnie jeśli jest eksponowany na słońcu. Szukajmy zatem bobu jasnozielonego, twardego w dotyku pozbawionego plamek. Taki bób jest świeży, ładnie pachnie.

Jak gotować bób?

Przygotowanie bobu zaczynamy oczywiście od przepłukania go na sicie.

W garnku gotujemy wodę z łyżką soli. Bób wrzucamy na wrzątek i gotujemy do 15 minut.  Prawidłowo ugotowany bób ma pomarszczoną skórkę. Drugim sposobem na bób (al dente) jest wrzucenie bobu na wrzątek i gotowanie go 3-5 minut. Po tym czasie bób chłodzimy w zimnej wodzie. Taki bób jest lekko twardawy i intensywnie zielony po obraniu.

Bób powinno się jeść obrany ze skórek. W tym celu wystarczy jedynie nacisnąć bób na jednym końcu palcami i bób powinien sam „wyskoczyć” z łupinki.

Uważajmy, aby bobu nie rozgotować, ponieważ traci on wtedy wszystkie właściwości.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *