Dzisiaj zapraszam na naleśniki. Ale nie byle jakie, bo naleśniki gryczane, dzięki czemu są bezglutenowe. W przepisie nie ma również mleka a i bez jajek się obędzie jeśli chcecie. Idealny przepis na zdrowe naleśniki bezglutenowe, dla tych co muszą unikać tego składnika.
Kto powiedział, że zdrowe naleśniki muszą źle smakować? Najlepiej smakują na słodko, od razu po usmażeniu. My je jedliśmy z prażonymi jabłkami i dżemem.
Przepis pochodzi z porannej audycji w Radiu Kraków, gdzie podawała go p. Ewa Wachowicz 😉 Fajny trick jaki p. Ewa zastosowała na goryczkę z mąki gryczanej, to dodanie 2 łyżek mąki migdałowej. Faktycznie, ta goryczka jest praktycznie niewyczuwalna. Nawet mąż, który nie przepada zbytnio za mąką gryczaną (miód to co innego:), nie grymasił.
U mnie na blogu, nieco zmienione proporcje – więcej dodałam mąki, gdyż z oryginalnych, ciasto wyszło mi za rzadkie. Użyłam też mąki pełnoziarnistej, przez co moje naleśniki nie są zbyt fotogeniczne, bo po prostu szare, za to jeszcze bardziej zdrowe 😉
Myślę, że jak pominiecie w przepisie cynamon, to świetnie sprawdzą się do nadziewania mięsem czy ogólnie wytrawnym nadzieniem.
A Wy z czym jadacie gryczane naleśniki? Wersja wytrawna, czy jednak słodka?
Składniki
- 1 szkl. mąki gryczanej (dałam 1,5 mąki pełnoziarnistej)
- 2 łyżki mąki migdałowej
- 1 szklanka wody
- 1 jajko (opcjonalnie)
- szczypta soli
- szczypta cynamonu
- olej do smażenia
Instrukcje
- Wszystkie składniki z opcjonalnym jajkiem wymieszać.
- Smażyć naleśniki z obu stron.
Dzień dobry, czy mogę uzyskać konkret w sprawie ilości mąki? Jedna szklanka czy jedna i pół szklanki? Zależy mi na tym, ponieważ robiłam już takie naleśniki z proporcjami „na oko” i strasznie się łamały ;(
Pozdrawiam serdecznie
Pani Ewa w radiu mówiła o 1 szklance mąki gryczanej. Problem taki, że różne mąki od różnych producentów zabierają inną ilość płynów. I niezależnie czy to pszenna, czy gryczana czy owsiana w obrębie jednej rodziny i jednego typu mąki, są różnice 😉 Nie wiem jaką mąkę używała p. Ewa jaki był producent i jaki rodzaj mąki gryczanej. Ja dodałam 1,5 szkl. mąki, ponieważ przy jednej szklance, ciasto było zbyt rzadkie. Nie bez znaczenia jest też typ mąki. Moja – ciemna, pochłonie więcej wody. Tak więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi 😉 Raczej bym próbowała dostosować ilość mąki i płynów, bo zależy od producenta. Jak widać na fotkach, nic się nie łamało.
ZAchęcam aby się nie zrażać i próbować, bo niestety z tymi mąkami innymi niż pszenne, jest trochę zabawy.
Również pozdrawiam serdecznie
Rozumiem…. dziękuję bardzo za szybką odpowiedź 🙂 Zacznę w takim razie od szklanki a w razie potrzeby dosypię mąki;)