Z kuchnią indyjską zetknęłam się kilkukrotnie. To co mnie urzekło to naan. To rodzaj chlebków pieczonych w rozgrzanym piecu tandoori. Temperatura w takim piecu jest zdecydowanie wyższa niż w piekarniku kuchennym i sięga coś koło 500-600 stopni C. Piec tandoori ma kształt dzbana lub beczki a chlebki naan przyklejane są na bokach pieca. Kiedy chlebek jest gotowy albo sam odpada, albo jest zdejmowany przez kucharza. To nieco podobny sposób wypieku jak w kuchni gruzińskiej.
Specyfiką kuchni indyjskiej jest to, że zwykle je się tam coś na kształt potrawki – z mięsem, rybą lub wegetariańską zawsze w przepysznym sosie. Sosy mogą być przeróżne, ja polecam te na bazie orzechów, pomidorów i szpinaku. Do tego podaje się jako tzw. zapychacz ryż lub naan. Chlebkiem lub ryżem zagarnia się potrawkę wraz z sosikiem. Polecam Wam spróbowanie jedzenia jak Hindusi, czyli rękami. Wtedy całe danie smakuje najlepiej 🙂
Oczywiście naan to nie jedyny dodatek w kuchni indyjskiej w postaci chlebka, bo jest ich jeszcze co najmniej kilka.
Naan możecie zrobić z mąki pszennej białej lub wymieszać ją z pełnoziarnistą i ja takie lubię najbardziej. Naan możecie też dowolnie doprawić (kumin, kminek, czosnek – garlic naan lub innymi przyprawami).
Polecam spróbować jak smakuje chlebek pieczony w piekarniku ale również jak zmieni się jego smak jeśli usmażymy/podprażymy go na patelni lekko posmarowanej olejem. Taki właśnie naan lubi najbardziej, bo wersja piekarnikowa jest dla mnie zbyt sucha.
Inna pysznością jest ser paneer, delikatny ser na który wkrótce będzie przepis na blogu. Ser taki uwielbiam w sosie pomidorowo-orzechowym i właśnie z chlebkami.
Ciasto na chlebki wyjdzie Wam dość klejące, ale po wyrośnięciu, takie już nie będzie. Przed przystąpieniem do wałkowania placków, warto dłonie natłuścić olejem i leciutko podsypać blat.
Składniki
Rozczyn
- 3 dag drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1 szklanka ciepłego mleka
Ciasto
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka oleju
- 3/4 szkl ciepłej wody
- 150 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 550 g mąki pszennej 650
- przyprawy (opcjonalnie)
Instrukcje
rozczyn
- Do miseczki wkruszamy drożdże, dodajemy cukier i mleko.
- Rozcieramy i odstawiamy na 10-15 min.
Ciasto
- Do mąki dodajemy rozczyn, wodę, sól i olej, opcjonalnie przyprawy.
- Zagniatamy ciasto.
- Ciasto będzie dość lepkie.
- Odstawiamy je do wyrośnięcia na 30-60 min.
- Smarujemy dłonie olejem i wałkujemy cieniutkie placki, które smażymy na gorącej, nasmarowanej olejem patelni z obu stron.
- Jeśli decydujemy się na wersję pieczoną, nagrzewamy piekarnik do maksymalnej temperatury.
- Blachę smarujemy olejem i wkładamy placek do piekarnika na 3-5 min.